روش صحیح مطالعه  (دانش آموزان)
 

آموزش « صحیح درس خواندن » حتی از خود مطالعه مهمتراست . وقتی شما یاد می گیرید درست درس بخوانید شاید دیگر نیاز نباشد ساعت ها مشغول مطالعه یک درس باشید ، چون درست درس خواندن باعث می شود مطالب را با کیفیت بهتری یاد بگیرید و یادگیری آنها وقت کمتری از شما  بگیرد.

برای مطالعه صحیح بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

1.زمان مطالعه

   هنگامی که شما به اندازه کافی نخوابیده باشید یا بعد از فعالیت بدنی استراحت نکرده باشید ، کیفیت مطالعه شما به شدت پایین می آید علت این مسئله این است که مغز به خاطرفعال نبودن بعضی از سلول هایش نمی تواند با تمام قدرت فعالیت کند . در این مواقع است که شما ساعت ها  درحال مطالعه هستید اما احساس می کنید مطالب در ذهن شما نمی ماند . برای حل این مشکل باید قبل از همه چیز خواب کافی داشته باشید.بعد از بازگشت از مدرسه خوابیدن حتی برای یک ساعت میتواند کمک کند که سلول های مغز انرژی از دست رفته خود را دوباره به دست بیاورند و شما یادگیری بهتری داشته باشید.

2.مکان مطالعه

این مشخص است که در بیشتر موارد ، مطالعه در محیط شلوغ نمی تواند فایده زیادی داشته باشد . محل مناسب مطالعه مکانی است که آرام باشد،نور کافی داشته باشد و شما در آن بتوانید طوری بنشینید که خواب آلوده نشوید.

3.تمرکز

یکی از عواملی که باعث می شود دقت ما درمطالعه کم شود عدم تمرکز است.هنگام مطالعه باید تلفن همراه ، تبلت ، تلویزیون و چیزهای دیگری که گاه و بیگاه حواسمان را پرت میکند کنار بگذاریم . انگار در زمان مطالعه هیچ چیز دیگری غیر از درس وجود ندارد.

4.علامت گذاری

علامتگذاری و خط کشی کتاب درسی اگر صحیح باشد کار شما را بسیار راحت می کند . درمورد خط کشی  به طورجداگانه توضیح میدهیم اما به طور خلاصه اینکه خط کشی وخلاصه نویسی درست به شما در فهم بهتر درس کمک می کند.

5.تنوع درسی

اینکه تمام وقتتان را به مطالعه یک درس اختصاص دهید باعث می شود به سرعت خسته شوید، بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که یک درس را چند ساعت پشت سرهم نخوانید.

6.حل تمرین

برای اینکه درس بهتر در ذهنمان جای بگیرد باید تمرین کنیم.تمرین کردن کمک می کند از مطالبی که یاد گرفته ایم استفاده کنیم و اگر اشکالی در فهم و یادگیریمان وجود دارد آن را حل کنیم.

 

7.دعا

در احادیث به خواندن دعای مطالعه برای درس خواندن بسیار تاکید شده است. خواندندعا هنگام مطالعه باعث افزایش کیفیت یادگیری و قدرت حافظه می شود.